בעל הדעה לא צריך להיות בכתבה

אני חולה על זיו קיטרו, באמת. הוא מנסה להביא איכויות של כתיבה טכנולוגית שלא נראים בד”כ בביצתנו הדלה, הוא הרים את הפודקאסט הרציני הראשון על מק ומתחזק בלוגים, מדריכים ויוזמות שונות בהצלחה רבה בשנים האחרונות.

אבל, הוא גם כותב באתר איתו אני מטפח יחסי אהבה-שנאה כבר שנים. לכן אולי יצאה לו כתבה אישית (מה שמכונה טור דעה) במסווה של כתבה אינפורמטיבית.

זוהי לפחות, כמובן, דעתי האישית.

הכוונה היא לכתבה אפל ותקרית האייפון המלשן

אפל עוקבת אחרינו

ככה זיו מתחיל את הכתבה, אך זוהי קביעה שגויה מראשיתה, שאולי אף מטעה.  אפל לא אוספת לעצמה את המידע, הוא לא עוזב את המכשיר או המחשב, ולאפליקציות (כמו גם לאפל) אין אפשרות להשתמש במידע ללא אישור המשתמש. למעשה זו עבירה על החוק בקליפורניה.

זיו ממשיך בתיאור נסיבות התגלית. הנסיבות נכונות, אך זוהי לא תגלית. כל עניין הרשומות שנשמרות (אממ, חרוז - מגניב) תואר בספר על זיהוי פלילי לפני יותר מחצי שנה.

העניין העובדתי האחרון אותו זיו מציין -

אבל מומחה אבטחה בשם אלכס לוינסון טוען שקיומו של הקובץ אינו חדש והוא קיים זמן רב גם בגרסאות קודמות של המערכת

 זוהי לא טענה, זוהי עובדה המגובה בניסיון מקצועי של אותו לוינסון עם רשויות אכיפה בזיהוי פלילי.

אוקיי, עד כאן העובדות, ולמרות שזה לא נקרא ככה מהטון שלי זיו הוא הכתב היותר מדויק שאלו שקראתי בארץ בנושא.

אך בכתבה זו רצופות דעותיו, מחשבותיו והרגשותיו של זיו. את כל אלה אני מעריך מאוד והם לדעתי הסיבה העיקרית לקריאת הכתבה. אני אמנם איני מסכים איתם בלב שלם (על זה בפוסט אחר) אך חייב להיות להם מקום כמובן.

לכן הבעיה שלי היא לא בשגיאות לכאורה בעובדות, כיון שזיו הוא בעל דעה שזכותו לטעון וגם לטעות. הבעיה היא שזוהי כתבה המצטיירת כתיאור עובדות או תוצאות של מחקר. אך כאמור, זיו אינו כתב אלא בעל דעה, תפקיד שבימינו לצערי נותר לו מקום רק בבלוגים עצמאיים. ברגע שדעתו נכתבת ככתבה הרי היא שיוצאת מגבולות הדעה והופכת לעובדה.

יצאתי כאן מגבולות הטכנולוגיה אל תוך תחום תיאוריית התקשורת, תחום בו אני מבין פחות. כוונתי היא שאני אוהב את הכתיבה של זיו, אני מעריך את הדעות אותן הוא מתאר, אני רק מצטער שהדרך בה מספיק אנשים יוכלו לחוות אותן הוא באתר עיתונאי לכאורה בו אנשים מתייחסים לכתוב בו כעובדות ונוטים לזלזל בדעות חופשיות.

פוסט זה יכל להיות באותה מידה טוקבק טרחני וארוך, אבל כמו שניתן לקרוא בפוסט קודם שלי, זה לא שווה את המאמץ.

הערה: כל העובדות שאני מציין וחלק מהדעות שאני מתאר או משחזר לקוחות מלינקים שראיתי אצל ג’ון גרובר. מעולם לא טענתי שאני מקורי.