Noncast 041 - על ישראבלוף ומציאות חברתית

תכנית 041 של הנונקאסט, תכנית הטכנולוגיה המובילה בישראל, מבית Geekster.co.il גיקסטר, עם ניר חורש ועומר ניניו, הוקלטה ביום רביעי,26.3.2014.

בתכנית ה41 של הנונקאסט היינו אמורים להעביר לכם תכניות מיוחדת שחציתה באיטליה ומחציתה בבת ים. אז דווקא העניין של איטליה נפל ונתקעתם עם עומר בבת ים. אז הספקנו לעבור על חדשות הטכנולוגיה של השבוע, עם מנחה אורחת מיוחדת - מירי האחת והיחידה. דיברנו על הביטקוין הישראלי, על כניסתה של פייסבוק לעולם המציאות המדומה, מכשיר דגל חדש לHTC, אפל ונטרליות ברשת ועוד הרבה ידיעות קטנות ומגניבות.

 

אל תשכחו לבדוק את כל רשימות הפרק, לינקים והמלצות, באתר התכנית - http://Geekster.co.il/noncast

אנחנו מחכים לתגובות, הערות, שאלות, המלצות ותלונות שלכם על הפרק.

להאזנה ישירה לפרק דרך אתר התוכנית

ולצפייה בגרסת וידאו ביוטיוב כאן

להרשמה דרך אתר התכנית

להרשמה דרך אייטיונס (לא לשכוח לדרג…. 5 כוכבים כמובן)

להרשמה דרך אייקאסט

להרשמה לעדכונים באימייל דרך אייקאסט

עמוד התכנית באייקאסט, שם ניתן לדרג ולהגיב.

ניתן להעיר ולהגיב באתר התכנית, לכל פרק יש איזור תגובות.

ניתן גם לשלוח אימייל לכתובת האיימיל של התכנית: noncast@geekster.co.il

את הפרקים המצולמים ותכני הוידאו ניתן למצוא בערוץ היוטיוב של גיקסטר.

 

עדכון חשוב: החל מהפרקים האחרונים אנו נשתדל לרכז את כל כותרות החדשות בחצי השעה הראשונה של התוכנית, חלק זה יפורסם גם בנפרד תחת תכנית החדשות היומית (לשעבר) שלנו - הניוזסטר Newsster.

 

כותרות החדשות - Newsster

 

ישראקוין:

בהמשך למטבע הוירטואלי המפורסם ביטקוין, הוכרז והושק השבוע המקביל הישראלי - ישראקוין.

הבסיס הטכנולוגי והרעיוני של הישראקוין דומה לביטקוין מצד אחד ולמטבעות הלאומיים האחרים שהושקו לאחרונה.

המטרה של מפתחי המטבע, שהולך בעקבות מטבעות קריפטוגרפיים של מדינות נוספות כמו איסלנד, סקוטלנד או ספרד , היא להשתמש במטבע בישראל, שלא תלוי בממשלה או בבנקים או בשום ריבון אחר, חף מאינפלציה וריבית, חף מכבלי המערכת: מטבע העם לעם ישראל. המטבע אמור להתחרות בביטקוין  ובמטבעות הקריפטוגרפיים האחרים כמו Litecoin ו-Dogecoin או להשלים אותם.

בדומה למטבעות וירטואליים לאומיים קודמים, בכוונת יוצרי המטבע לחלק 10% מסך המטבעות שנוצרו לעסקים ואזרחים בישראל במטרה לייצר שימוש במטבע.

צוות ההקמה כולל את: דן גודלמן, רענן נבט, גיא שפר, עומר דהן, אמנון דפני, רון גרוס ודורון עומרי.

חלק מהמקימים היו חלק מהמאבק החברתי של השנים האחרונות ודוגלים באידיאולוגיה דומה לזו שניסו להעביר אז. כך למשל, לדברי דפני, הישראקוין נוצר כדי לפצות על הריכוזיות בשוק הישראלי. "הבעיה של השוק הישראלי היא ריכוזיות יתר. יש פה מעט בנקים שחולשים על רוב הנכסים, ולבנקים יש השפעה גדולה על המפלגות. בסופו של דבר, זה מתבטא בעמלות גבוהות וברמות שירות לא תחרותיות", קובע דפני.

השילוב של אנשי קהילה, אנשי פיתוח, אנשי חוק ואנשי רוח יתרום למיצובו של המטבע  ולהטמעתו.

עוד מידע ניתן להשיג במקורות מהם לקחנו את הידיעה - הכתבה בדה מרקר, מעקב צמוד בטלקום ניוז וכמובן באתר הרשמי של המטבע - http://www.isracoin.org.il/

 

http://www.themarker.com/technation/1.2279660

http://www.telecomnews.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%98%D7%91%D7%A2-%D7%94%D7%95%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99-%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99-Isracoin-%D7%99%D7%A6%D7%90-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%9A.html

 

פייסבוק רוכשת את Oculus Rift ב2 מיליארד דולר

http://www.geektime.co.il/faceook-aquires-oculus-vr-for-2-billion-dollars/

עוד שבוע, עוד רכישה במיליארדים. הפעם פייסבוק הודיעה על כוונתה לרכוש את אוקולוסט ריפט, חברה שמפתחת ומייצרת משקפת מציאות מדומה, בעיקר למטרת משחקים. החברה קיבלה את מימונה העיקרי בפרוייקט קיקסטרטר מאוד מצליח ומאז הוציאה לפחות שלוש גרסאות פיתוח של המכשיר (על אחרונה הוכרז ממש השבוע). המכשיר כאמור עדיין בפיתוח וזמין לרכישה למפתחים בלבד, אך החברה כבר הביאה את היוצר של דום כמנכ״ל ונראתה בדרך הבטוחה ליצור מהפכה אמיתית בתחום המציאות המדומה בכלל והגיימינג בפרט.

פייסבוק תשלם על החברה 400 מיליון דולר במזומן עוד 1.6 מיליארד בשווי מניות של פייסבוק. מארק צוקרברג הסביר שפייסבוק הגיעה לשלב בו היא יכולה להשקיע בתחומים וטכנולוגיות חדשות כדי לשפר את החוויה האישית של המשתמש, לא רק בגיימינג אלא במגוון תחומים נוספים, כמובן שגם חברתיים.

נראה סך הכל שפייסבוק פשוט מעוניינת בדריסת רגל בעוד תחום עתידני על מנת להבטיח את הישרדותה. מייד לאחר ההודעה כמובן שצצו נבואות זעם.

עיקר התלונות נבעו מהעובדה שהחברה חייבת את חייה למעשה לפרוייקט מימון המון, כלומר לתמיכה של אנשים ״פשוטים״ רבים שתמכו במוצר ובחברה בשביל חזון, פיתוח עולם המשחקים העצמאי ובכלל הרעיון של תמיכה פרטית ולא תחת חברות גדולות.

לכן רבין התעצבנו על כך שמקימי החברה למעשה מכרו את עצמם, התעשרו על חשבון המשקיעים המקוריים הקטנים ולמעשה נטשו את הדרך המקורית בה הפיתוח העצמאי וקידום עולם המשחקים הוא המטרה העיקרית. יוצר המשחק האולטרה-סופר-דופר פופולרי מיינקראפט למשל, מסר שהוא נוטש את הפיתוח של המשחק לאוקולסט ריפט ולא ישקיע יותר במוצר. לדבריו הוא מבין שלמציאות מדומה יש מקום בעולם הסוציאל, אבל זה לא מקום בו הוא רואה את עצמו מתפתח.

http://www.geektime.co.il/opinion-oculus-sold-its-backers-for-2-billion-dollars/

 

מכשיר דגל חדש לHTC

http://www.geektime.co.il/htc-presents-the-new-htc-one-m8/

HTC One M8 - בין החידושים גוף אלומיניום, שתי מצלמות אחוריות של 4 מגה פיקסל למטרות שינוי פוקוס ועומק תמונה לאחר הצילום, מצלמה קדמית של 5 מגה לסלפי המושלם וגם מצב חסכון אנרגיה שתיאורטית יכול להאריך את משך זמן הסוללה לעד שבועיים במצב ״אקסטרים״, אבל בפועל משהו כמו 20 שעות שיחה.

חוץ מזה הדברים הסטנדרטיים הם שהמכשיר מגיע עם מסך 5 אינץ ברזולוציית full hd, מעבד snapdragon 801 2.3ghz, זכרון ראם 2 גיגה, 16 או 32 נפח אחסון וחריץ micro sd.

בגזרת התוכנה כל השכלולים של htc ממשיכים, אך עם אפשרות להעלים את חלקם, התווספה אפשרות להפעיל את המכשיר עם מחוות תנועה וגם, יחד עם שאר השוק, מגוון אפשרויות בריאות כגון אינטגרציה עם צמיד ה fitbit.

המחיר צפוי להיות בדר הגודל של שאר מכשירי הדגל, כלומר כ650 דולר ללא חוזה, בארה״ב.

 

Google Now מגיע לכרום בחלונות ומק

http://thenextweb.com/google/2014/03/24/google-now-arrives-chrome-windows-mac/

 

גוגל הודיעה ש״גוגל-עכשיו״ תתגלגל לגרסאות היציבות (לא בטא) של כרום בחלונות ומק בימים הקרובים. המשתמשים יוכלו לצפות בחלק מהכרטיסים שלהם בדפדפן עצמו, המידע יילקח מהמכשיר הנייד שמשוייך לאותו חשבון. בין האפשרויות שהפיצא החדש פותח לנו ניתן למצוא חיפוש צפוי, אינטגרציה עם לוח שנה, מיקום וכמעט כל מוצר גוגל שמשוייך לאותו חשבון.

 

אפליקציה חצי נסיונות לתמונות על הכרומקאסט

http://chrome.blogspot.com/2014/03/chrome-experiments-now-featuring.html

http://www.geektime.co.il/photowall-for-chromecast/

גוגל השיקה אפליקציה מהחטיבה הנסיונית שלה שמאפשרת להציג תמונות ממכשירים ניידים או מחשב על גבי הכרומקאסט. לא מדובר בסתם מצגת, אלא אפשרויות אינטראקטיביות כגון הערות, רישומים ושינויים לתמונות על ידי כל אחד מהצופים. מדובר במעין קיר תמונות אינטראקטיבי.

תכונה זו מגיעה לאחר שהכרומקאסט הושק במספר מדינות נוספות באירופה, במחירים גבוהים מעט מארה״ב, אך בכל מקרה לא בישראל.


 

שמועות מתחזקות על iTunes Radio עצמאי

http://www.billboard.com/biz/articles/news/digital-and-mobile/5944778/apple-mulls-launching-spotify-rival-android-app-as

http://www.geektime.co.il/apple-reportedly-considering-itunes-android-app/

תכונת הרדיו של אייטיונס, כפי שהיא מיושמת היום, מאפשרת לכל משתמש ios או מק להזרים מוזיקה חופשית למכשיר על פי תחנות קבועות או תחנות כלליות אותו הוא יוצר, איך אין זה מספק שליטה יותר מדויקת על המוזיקה אותה המשתמש רוצה לשמוע כמו בשירותים מתחרים כגון ספוטיפיי, פנדורה וכדומה (לפחות למנויים בתשלום שם). שירותים אלה נגסו קשות בנתח העוגה של ההורדות הדיגיטליות הסטנדריות וייתכן כי אפל מנסה להקדים תרופה למכה ולהיכנס גם לתחום הזה.

לפי בילבורד אפל בשיחות עם אולפני המוזיקה על מנת לאפשר שירות בתשלום חודשי אשר ייתכן ואפילו יהיה זמין לפלטפורמות שאינן של אפל כמו אפליקציה נפרדת לאנדוריד למשל. כמובן שהכל כנראה רק בשיחות מקדימות וכנראה שאם נראה משהו בכיוון זה יהיה יחד עם ios8 שאולי יפריד את אפליקציית הרדיו מאפליקציית המוזיקה הרגילה.

בין היתר, מה שכן קרה באופן רשמי הוא שאפל החלה לשלב באייטיונס רדיו תכנים מNPR, רשת שידור ציבורית אמריקאית עם תכני חדשות, מוזיקה ובידור מגוונים, 24 שעות ביממה.

http://thenextweb.com/apple/2014/03/24/apple-adds-npr-news-station-itunes-radio/

 

האם אפל פוגעת בניטרליות הרשת?

כל זה מגיע כמובן משמועה שאפל תשתף פעולה עם קומקאסט -

http://arstechnica.com/business/2014/03/apple-wants-its-own-path-on-comcast-network-for-video-service-wsj-says/

הוול סטריט ג׳ורנל הביא דיווח שאפל נמצאת במגעים ודיבורים עם קומקאסט (חברת הכבלים הגדולה בארה״ב ובין הגדולות בעולם) לגבי שירות וידאו סטרימינג למכשירי אפל.

הידיעות מעורפלות, מגוונות ומנוגדות. בכל מקרה לא ברור אם מדובר בפשוט ערוץ מיוחד לקומקאסט על האפל טיוי, שירות סטרימינג חדש שישולב במכשירי אפל או שיתוף פעולה בתשתית האינטרנט של קומקאסט על מנת להעביר תכנים של אפל.

הכיוון העיקרי אליו הולכות הידיעות, בעיקר בשל הבעייתיות והאפשרות לעקוץ את אפל ואת קומקאסט (אותה הזכרנו בפרק קודם כחברה השנואה באמריקה), הוא עניין תעבורת המידע. ככל הנראה ולכאורה אפל תשלם לקומקאסט לא מעט כסף על מנת שתכניה יועברו ללקוח בתיעדוף על פני תכנים אחרים. לא מדובר באותה תעבורה ששאר האינטרנט עובר בה אלא כזו המיועדת לתכני וידאו.

צריך להבחין בין תעבורת הרשת הרגילה לזו שאחראית לתעבורת וידאו וכדומה. בתוך טווח הוידאו אכן יש עניין של תעדוף תמורת תשלום, אך זה לא נוגע לצרכן הסופי אלא אלו עסקים כרגיל, כאשר חברות מוכנות לשלם על תעבורה בנתיב המיוחד. יש כאן פגיעה בחברות הקטנות אבל לא הנטרליות רשת כפי שנהוג להזכיר אותה.

השטויות של כלכליסט:

http://www.calcalist.co.il/internet/articles/1,7340,L-3627338,00.html

גם מנכ״ל נטפליקס מתעצבן - http://arstechnica.com/tech-policy/2014/03/netflix-says-it-will-pay-tolls-to-more-isps-not-just-comcast/

http://techcrunch.com/2014/03/23/apple-comcast-streaming-tv/

http://arstechnica.com/business/2014/03/att-promises-to-lower-your-internet-bill-if-fcc-kills-net-neutrality/

http://apps.fcc.gov/ecfs/comment/view?id=6017609040

http://www.tuaw.com/2014/03/24/apple-comcast-and-net-neutrality/


 

אפליקציית Firechat משתמשת בפיצר פחות ידוע של iOS 7

תכונה בשם mesh network היתה קיימת בios 7 עוד מראשיתה, אך עלתה לכותרות השבוע אמצעות אפליקציה חדשה שמשתמשת בתכונה הזו למטרות צאט ללא אינטרנט חיצוני.

מה הmesh network עושה? היא מאפשרת לרכיבים האלחוטיים במכשירים מסויימים לתקשר ביניהם לאחרים על ידי רשת פנימית שלא קשורה לרשת צד ג שתקשר בינהם, אך בשונה מבלוטות הרשת הזו יכולה להיות רחבה יותר, עם מספר מכשירים במקביל ומאפשרת אף להרחיב רשת אינטרנט קיימת הלאה.

האפליקצייה החדשה, firechat, מאפשרת למשל לכל מי שיש לו את האפליקציה מותקנת, לצוטט עם אחרים באותה אפליקציה מבלי שהם נמצאים באיזור עם קליטה - אלחוטית או סלולרית. האפשרויות שבתכונה זו נוסקות מעבר לגבול מה שהאפליקציה מציעה, למשל במקרי חירום או ניווט קבוצתי במקום שכוח אל.

http://www.calcalist.co.il/internet/articles/1,7340,L-3627354,00.html

http://gigaom.com/2014/03/20/open-garden-retools-its-crowdsourced-mesh-technology-for-an-ios-messaging-app/

 

גוגל משתפת פעולה עם חברת אופטיקה נורמלית

גוגל הודיעה על שיתוף פעולה עם לוקזוטיקה, חברת אופטיקה ענקית עם למעלה מ5000 סניפים בארה״ב ומפיצה את כל חברות המשקפיים הגדולות. גוגל מקווה שהניסיון, הוותק, כח ההפצה והמיתוג יעזרו לה להפוך את הגוגל גלאס למוצר שיתאים לכל אחד, גם אם לא לכיס של כל אחד.

https://plus.google.com/+GoogleGlass/posts/aso1yad7q5E


 

אפל בודקת חיפושים קשורים בחנות

בארצות הברית צצו דיווחים על כך שבחלק מהחיפושים לאפליקציות בחנות באייפון צצות הצעות לחיפושים קשורים. נניח שבמקרה ואתה מחפש משחק אקשן הרי שתקבל הצעות לחיפושים דומים כמו משחקי אסטרטגיה וכדומה.

http://www.macstories.net/news/apple-testing-related-search-suggestions-on-the-app-store/

 

קצרים בסוף:

 

פולו אפ ה״כשלון״ של האייפון 5c

בארה״ב האייפון 5s מוביל את כל טבלאות המכירות של כל החברות הסלולריות בארה״ב.

מייד אחריו… האייפון 5c, לפחות ברוב החברות וכמובן מקרב מכשירי הדגל של כל היצרניות, כולל סמסונג.

http://appleinsider.com/articles/14/03/22/apples-iphone-5c-failure-flop-outsold-blackberry-windows-phone-and-every-android-flagship-in-q4

ומסין מגיע דיווח שפגטרון, שמייצרת בעיקר את האייפון 5c והאייפד מיני, עלתה ב22 אחוז ברווחיה ברבעון האחרון, מה שכנראה מראה שקצב הייצור לא הואט במיוחד.

http://appleinsider.com/articles/14/03/24/iphone-5c-ipad-mini-assembler-pegatron-sees-earnings-rise-22

 

קפטן אמריקה שם את סטיב ג׳ובס ברשימת ״הדברים שפספסתי״

http://macenstein.com/default/2014/03/steve-jobs-makes-captain-americas-to-do-list/

 

הדמיה פיקטיבית לדור הבא של האפל טיוי

http://www.martinhajek.com/apple-tv-the-next-generation/

 

דייויד פינצ׳ר רוצה את כריסטיאן בל כסטיב ג׳ובס

http://parislemon.com/post/80188651298

 

נתחה של גוגל בשוק הפרסום בניידים מתכווץ, אבל כמו אצל אפל - זה לא אומר כלום לגבי גודל הנתח עצמו

http://blogs.wsj.com/digits/2014/03/20/data-point-googles-dominance-of-the-mobile-ad-market-is-slipping/

 

טורקיה חוסמת את טוויטר בטורקיה ומנסה לצנזר את יוטיוב

http://www.theverge.com/2014/3/21/5532522/turkey-twitter-ban-google-dns-workaround

 

הניתוח הכי גרוע של אפל אי פעם - אם לא מוציאה שעון תוך 60 יום החברה אבודה.

http://www.cnbc.com/id/101509203

 

איך ׳לפרוץ׳ למחשבים ומכשירים סלולריים בעזרת מזל״ט

http://money.cnn.com/2014/03/20/technology/security/drone-phone

 

השלב החדש בקמפיין פרסום של אפל מדבר על זעזועי מוח בספורט. באמת.

http://www.apple.com/your-verse/concussion-game-plan/

 

ג׳ימי פאלון ובילי ג׳ואל בדואט עם אייפד

http://www.loopinsight.com/2014/03/21/jimmy-fallon-and-billy-joel-take-an-ipad-app-for-an-incredible-ride/

 

טיפים והמלצות:

(כפי שציינו בתכנית, על ההמלצות נשוחח יותר בהרחבה בשבוע הבא)

עוד אפליקציה שתקריא לנו את החדשות - Newsbeat

אפליקציה מבית טריביון מבטיחה להקריא לנו את החדשות בצורה בטוחה כך שנוכל להתמקד בנהיגה או בעבודה בזמן שאנו מקשיבים לחדשות שלנו מתוך מבחר מקורות. באנגלית כמובן.

http://newsbeat.me/

http://recode.net/2014/03/20/tribunes-newsbeat-app-lets-robots-read-you-the-news-while-you-drive/

 

Attachments -  אפליקציה שמאפשרת משלוח מספר קבצים מצורפים באפליקציית מייל המובנית בios

http://www.macstories.net/reviews/multiple-attachments-lets-you-attach-multiple-files-to-email-messages-on-ios/