האמת והשקר - כיצד להתייחס לידיעות קולנועיות

movie_news_banner.png

נראה שהיום, בשנת 2018 אי אפשר להעביר 24 שעות ברשת האינטרנט בלי לקבל פיסת חדשות אחת בעולם הקולנוע. בסך הכל זה הגיוני, יש מאות סרטים שיוצאים בשנה רק בהוליווד ולכל אחד מהם יש אינספור ידיעות חדשותיות בנוגע למגוון נושאים: במאי, שחקנים, תסריט, תאריך יציאה, פיטורים וכו. אם היינו צריכים לפלח את החדשות לסוגי הז'אנרים, סרטי הקומיקס היו מובילים בפער ניכר את הראש הטבלה עם עשרות דיווחים בשבוע.

זו נשמעת כמו תקופה מדהימה, תקופה שבכל יום יוצאות מספר ידיעות על סרטי קומיקס שנוכל לדון, טוב נו, בעיקר להתווכח עליהם ולהתלהב. אבל, עם כמה שזה נשמע מדהים, יש פה בעיה, בעיה גדולה מאוד שלא מעט מאיתנו נותנים לה יד, לפעמים במודע ולפעמים לא. הבעיה הזו היא היכולת לזהות דיווחים אמינים, להבדיל מתוכם את השמועות ולהביא לדיון את המידע האמין ביותר. יש לא מעט אתרים/עמודי פייסבוק ואפילו אינסטגרם שמתבססים על הפצת מידע חלקי או שקרי לחלוטין על מנת לקדם את כמות הכניסות לאתר שלהם וכתוצאה מכך להרוויח כסף. בסופו של דבר האחריות היא בעיקר שלהם, אבל גם אנחנו הקוראים צריכים לדעת לסנן את העיקר מהתפל וזו מטרת הטור הזה.

על מנת להמחיש את גודל הבעיה, אני מצרף כאן לינק לכתבה שריכזה את כל השמועות שהוכחו כלא נכונות שנפוצו לקראת "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק". גם אני הופתעתי בכמות הדיווחים השגויים והמוגזמים שהצטברו רק לקראת סרט אחד. אני אדבר פה קצת על טרמינולוגיה נכונה לעולם דיווחי הקולנוע ואיך נכון להשתמש בה, מקורות אמינים יותר ומקורות אמינים פחות ואולי קצת לשחוט פרות קדושות.
 

טרמינולוגיה

 

Confirmed / אישור רשמי – מי מאיתנו לא נתקל במילה הזו? אותה מילה שמבחינתנו סוגרת הכל ומאשרת באופן ודאי את הליהוק/סרט שרצינו או לא רצינו. הבעיה עם המונח הזה היא שאנשים משתמשים בו במקומות שלא ניתן להשתמש בו. המינוח Confirmed הוא למעשה אישור רשמי מהאולפן שמפיק את הסרט שבו הוא מאשר דיווח מסוים. בואו ניקח את הדוגמא של "ספיידרמן 2", ישנם דיווחים שג'ייק ג'ילנהול בשיחות לגבי התפקיד של מיסטריו. הדיווח הזה יכול להיות Confirmed רק אם ג'ילנהול עצמו/ג'ון וואטס/קווין פייגי או מישהו אחר בראש מארוול יכריזו על זה. לאף גורם אחר אין יכולת להשתמש במינוח הזה, לפני שאחד מהם דיווח על כך. כמובן שאם אתר מסוים יוצר כתבה שמכילה את הדיווח המקורי של מארוול, אז זה בסדר גמור.

בתמונה - המחשה לאישור רשמי. טוד מקפלרן מודיע בפעם הראשונה על הליהוק של ג'יימי פוקס לתפקיד של ספון. בעבר היו שמועות לגבי המעורבות שלו בסרט אך זו הפעם הראשונה שאנחנו מקבלים אישור רשמי

בתמונה - המחשה לאישור רשמי. טוד מקפלרן מודיע בפעם הראשונה על הליהוק של ג'יימי פוקס לתפקיד של ספון. בעבר היו שמועות לגבי המעורבות שלו בסרט אך זו הפעם הראשונה שאנחנו מקבלים אישור רשמי

דיווח – דיווח הוא בעצם כל ידיעה חדשותית. ההבדל המהותי בין דיווח לבין שמועה הוא המקור שממנו מגיעה הידיעה. במידה והמקור לא מספיק אמין או לא קיים כזה בכלל, לא מדובר בדיווח אלא בשמועה נטו. כשקוראים ידיעה צריכים קודם כל להבין באיזה אתר קוראים אותה, יש כמובן עיתונים שקיימים בהוליווד כבר עשרות שנים, לא חיים על כמות לייקים וחורטים על דגלם את נושא אמינות הידיעות. עיתונים מומלצים הם : Veriaty, Deadline ,Hollywood Reporter and Empire . כמובן שקיימים גם אתרים אינטרנטיים כמו Collider, Slash Film הם המומלצים שלי לקבלת הידיעות האמינות ביותר.

בתמונה - דיווח האתר "וריאטי" על כך שהשחקן ג'ייק ג'ילנהול על הכוונת של מארוול לתפקיד עתידי של מיסטיריו. האתר נחשב לאחד המקורות האמינים ביותר בתעשייה. 

בתמונה - דיווח האתר "וריאטי" על כך שהשחקן ג'ייק ג'ילנהול על הכוונת של מארוול לתפקיד עתידי של מיסטיריו. האתר נחשב לאחד המקורות האמינים ביותר בתעשייה. 

שמועה – שמועה היא הדרגה הנמוכה ביותר באמינות ואני אישית לא אוהב להקשיב אליהן או לקדם אותן בשום צורה. זה כמובן לא אומר שכל השמועות לא יכולות להתברר כאמינות, תמיד יש סיכוי אבל הוא בדרך כלל נמוך מאוד. לאתרים מסוימים נוח לרוץ עם שמועות הזויות מבוקר ועד ערב ואז שהם פוגעים פעם אחת, נוח לנו לוותר להם, אבל קל מאוד לשכוח כמה פעמים הם טעו. אז איך מזהים שמועה? כאשר לדיווח אין מקור רשמי באתרים הגדולים, או שהאתר שאתם נכנסים אליו מפנה אתכם לעוד אתר שמפנה אתכם לאתר אחר, כשהמקור הוא "מישהו שמקורב להפקה" אבל אין שום יכולת לאמת את הנתונים, עמודי אינסטגרם ופייסבוק, מדובר בשמועה ועדיף שלא לתת לא במה.
 

בתמונה - שמועה של האתר "Comicbookmovie.com" על שפיטר ג'קסון חושב לביים סרט של DC. בפועל, האתר מכווין לעמוד טוויטר בעל 100 אלף עוקבים שפשוט פרסם ציוץ (ללא הבאת מקור) שהבמאי שוקל את הנושא. 

בתמונה - שמועה של האתר "Comicbookmovie.com" על שפיטר ג'קסון חושב לביים סרט של DC.
בפועל, האתר מכווין לעמוד טוויטר בעל 100 אלף עוקבים שפשוט פרסם ציוץ (ללא הבאת מקור) שהבמאי שוקל את הנושא. 

פרה קדושה שיש לשחוט

 

IMDB כמקור רשמי – למי מאיתנו אין את אחד האתרים הותיקים ביותר בשורת המועדפים שלו. מאגר המידע האינטרנטי לסרטים עוזר לי ברמה היומיומית כשאני צריך להשלים חור בהשכלה או לנסות להיזכר מי ביים / מי שיחק באיזה סרט. אבל, גם כאן טמונה בעיה, IMDB הוא מקור מצוין לסרטי עבר ולא לסרטים עתידיים. לא ניתן להשתמש באתר כמקור מידע לסרטים שעדיין לא יצאו. ההסבר לכך הוא פשוט, ל IMDB אין מחלקה עיתונאית שתפקידה לוודא דיווחים ושמועות על סרטים עתידיים. שוב, במידה והדיווחים אושרו על ידי הגורמים הרשמיים, אז המידע ב IMDB יהיה אמין, אחרת לא ניתן להתייחס אליו.

להלן מספר דוגמאות:

"קיל ביל 3" – סרט שטרנטינו מעולם לא אמר שיעשה, לא הביע בו עניין וכוונה רצינית. אבל הנה יש עמוד לסרט הזה.

maxresdefault.jpg

"ליגת הצדק 2" – לאחר האסון של "ליגת הצדק" לאולפני DC אין כרגע שום תכנית באופק לקראת סרט המשך. אם כבר, ההרגשה היא, נכון לעכשיו שהאולפן אולי מעדיף להתרחק מסרטים קבוצתיים ולהתמקד בגיבורים/נבלים בודדים. אבל הנה, יש עמוד ל"ליגת הצדק 2" עם שחקנים שדווחו כרשמיים. שימו לב שהרשימה היא השלישייה הקדושה, לקס לות'ר ודט'סרוק שזו מעין שילוב של הדמויות שבטוח יהיו פלוס מי שהיה בסצינת אחרי הקרדיטים.

maxresdefault (1).jpg

אובי וואן" – כבר כמה שנים יש דיבורים ולא יותר מזה על סרט לאחד מאבירי הג'דיי האהובים והגדולים ביותר. אבל, לפי העמוד הזה, יש כבר סרט ואפילו יש כבר במאי, סטיבן דלדריי ("בילי אליוט","השעות"), מידע שדווח בדצמבר שנה שעברה. נשמע הגיוני שאם המידע הזה היה אכן נכון, לא היינו רואים את זה מכל אתר חדשות אחר?

Obi-Wan-Kenobi-Movie-Director-Stephen-Daldry.jpg


בסופו של דבר, אני חושב שההמלצות הטובות ביותר שאני יכול לתת לכל מי שקורא את הכתבה הזו הן לשאול שאלות ולקרוא. אם אתם רואים כתבה, קודם כל תשאלו אם אתם סומכים על האתר, האם הוא מוכר לכם בתור אתר אמין ורציני או כזה שבעיקר מוציא שמועות. החלטתם שהכתבה מעניינת אתכם, אל תעשו העתק-הדבק לקישור. תיכנסו אליה, תקראו הכל, תבינו מה המקור, תראו אם האתר שולח אתכם לאתר אחר כדי למצוא את המקור והכי חשוב, תפעילו שיקול דעת, כי בסוף, איכות עדיפה על כמות.


download.jpg

נתי אקב
 

בן 30, עורך אתר גיקסטר. חובב סרטים באופן מושבע, בעל חיבה מוגזמת לאיסוף פופים ופיגרים


קישור קבוע