לקראת שומרי הגלקסיה 2 - המוזיקה של הסרטים

כשאתם חושבים על המרכיבים של סרט על מה אתם חושבים? רובכם כנראה חושבים על שחקנים טובים, במאי עם חזון, תסריט מותח ומפתיע ואפקטים מפילי פה. חלקכם אולי אפילו חושב על תלבושות ועריכה, ואולי גם על האולפן שאחראי לסרט. אבל כמה מאיתנו באמת חושבים על הפסקול של הסרט?

מוזיקה בסרטים היא מרכיב חשוב עד כדי קריטי, ואם אתם רוצים הוכחה לכך, נסו לצפות בסצינה הזאת מתוך "מלתעות" בלי המוזיקה תחילה, ואז עם המוזיקה:

או בפתיחה האלמותית של "מלחמת הכוכבים" בלי הנעימה המוכרת של ג'ון וויליאמס:

נראה, ובעיקר נשמע שונה, נכון? אבל עם כל הכבוד למלחינים דגולים כמו וויליאמס, האנס זימר, ג'רי גולדסמית', ג'יימס הורנר, הווארד שור ואחרים, אנחנו לא כאן בשביל הרקע או הנעימות, מוכרות ככל שיהיו. לא.

למרות שיש עדיין אנשים שלא נכנסו עד הסוף ליקום הסינמטי של מארוול, בגלל סיבות השמורות עם עצמם, או אנשים שלא כל כך אהבו את "שומרי הגלקסיה" הראשון, מעטים יכולים להכחיש את העובדה שמדובר באחד הסרטים עם הפסקולים הכי טובים, מקוריים ומדליקים שיצאו בשנים האחרונות, בוודאי בתוך מסגרת היקום של מארוול שמעבר לכמה כניסות מרשימות של טוני סטארק, לא מרבים להשתמש במוזיקה כחלק מהסרטים שלהם, ומסתמכים בעיקר על נעימות רקע.

אז נכון, הפסקול של "שומרי הגלקסיה 2" כבר ידוע :


מה שלא ידוע עדיין זה איך השירים האלו ישתלבו בסרט, האם זה יהיה כמו הפתיחה המבריקה:

או אולי כמו בסיום הקורע


דבר אחד כבר ברור לנו, החל משבוע הבא, יהיה מועמד חדש לתואר "הפסקול המבריק של השנה", אז לכבוד המעמד רצינו לנצל את ההזדמנות כדי לספר לכם קצת על עוד כמה שירים טובים מסרטים טובים שאנחנו אוהבים, ולקנח בכמה דוגמאות הפוכות, שירים גרועים מסרטים טובים, ואפילו שירים טובים מסרטים גרועים!

קחו בחשבון שהרשימה הזו, בדיוק כמו טעם במוזיקה היא מאוד סובייקטיבית, וכוללת דברים שאנחנו אוהבים ומחשיבים כ"טובים".

אולי המקום הכי טוב להתחיל בו, בכל מה שקשור לשירים מסרטים הוא שיר שכנראה מופיע בכל פלייליסט של מי שאי פעם התאמן במכון כושר, כן, אין לנו בושה, אנחנו מתחילים ישר בשיא הקיטש – מתוך רוקי 3:

Survivor – Eye Of The Tiger

ואחרי שרצתם את גרם המדרגות הכי קרוב אליהם מתוך אינסטינקט כמעט, אתם בטח צריכים להרגע קצת, אז תנו לרנדי ניומן להחזיר אתכם לילדות ולהזכיר לכם שחברים זה דבר טוב:

אם עובר עליכם יום ארוך וקשה, ואתם קצת בדיכאון אפילו, לפארל וויליאמס יש מסר מאוד קצר וברור בשבילכם:

נחזור שניה אחורה לשנות ה 80, ולאחד מהשירים שהכי דבוקים לנצח לראש של כל מי שגדל בעשור ההוא, כולל עבדכם הנאמן, מתוך אחד הסרטים הכי 80'S שיש, "מועדון ארוחת הבוקר":

ובגלל ששנות ה 80 היו עשור כל כך טוב למוזיקה בסרטים, החלטנו להישאר בו, ולהכניס לרשימה עוד קלאסיקה מוזיקלית מתוך עוד קלאסיקה קולנועית, מתוך "בחזרה לעתיד" הראשון, The Power Of Love של Huey Lewis And The News:

אבל גם בשנות ה 2000 יצאו שירים טובים, כמו השיר הזה מתוך הסרט האוטוביוגרפי על חייו של אמינם – 8" Mile" שיר שהוא גם סיפור בפני עצמו, Lose Yourself

כמו של רשימת שירים טובה, גם כאן אנחנו כמעט מחויבים לכלול שיר שהוא קצת דכאוני, מתוך סרט שהוא לחלוטין דכאוני אבל מצויין, מתוך Into The Wild, הנה הקול המיוחד של אדי ודר ב Guaranteed:

זהו, הסתיים הדיכאון לבנתיים, וכדי להוכיח את זה נעבור לזומבים, הומור והופעת אורח אחת בלתי נשכחת, כן, אנחנו מדברים כמובן על "זומבילנד" ועל הפתיחה המבריקה של הסרט שמשלבת את “For Whom The Bell Tolls” האלמותי של מטאליקה:

אבל אם כבר דיברנו על שירים אלמותיים, מעטים השירים שנחשבים לקלאסיקות יותר גדולות מ Bohemian Rhapsody של קווין, ובסרט "עולמו של ווין" השתמשו בקלאסיקה הזו בצורה מצויינת:

גם אם לא אהבתם את כל השירים ברשימה, יהיה קשה לכם שלא להסכים עם העובדה שמדובר בשירים שעשו את הסרטים שלהם, ולפעמים קצת להפך. אבל לא לכל הסרטים יש מזל כזה טוב, חלקם צריכים להתמודד עם שיר שאולי נראה טוב ברמת הקונספט, אבל הביצוע מעורר בנו חרדה.

קחו למשל את "באטמן" של טים ברטון. על פניו, קשה היה לפספס עם כזו קלאסיקה, במיוחד כשעל הפסקול הופקד פרינס, אבל שיר הנושא של הסרט, איך נאמר, לא נזכר בחיבה רבה:

אבל לפעמים, המצב הפוך והדבר הכי זכור לטובה מסרט איום ונורא הוא שיר חביב, או אפילו טוב, וכהוכחה, אנחנו מציגים בפניכם סרט באטמן נוסף. "באטמן לנצח" הוא אולי לא סרט הבאטמן הכי גרוע (הכבוד הזה כנראה שמור ל"באטמן ורובין"), אבל לפחות יש לו שיר נושא מצוין עם קליפ מגניב (למרות שם מחריד) בביצועם של U2 -  Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me:

אפילו ב"גודזילה" של רולנד אמריך שנחשב לסרט, איך נאמר בנימוס, לא מוצלח במיוחד, יש שני שירים לא רעים בכלל, כולל זה של האומן שאז היה ידוע כ Puff Daddy עם קצת עזרה מגיטריסט לד זפלין לשעבר – ג'ימי פייג':

ועכשיו אתם קוראים יקרים: כנראה שפספסנו לא מעט שירים ברשימה הזו (ידענו שזה יקרה), אז מה הרשימה שלכם? איזה שיר מאיזה סרט נמצא בהיכל התהילה שלכם? ואיזה שיר מאיזה סרט אתם מתביישים להודות שאתם שרים מדי פעם במקלחת?

ספרו לנו! 


רשף שייר

נשבע אמונים לג׳וס ווידון, אארון סורקין ורוב תומאס ולכן רוב החלומות שלו מתנהלים בדיאלוג שעף ב 100 קמ״ש פר סצינה, וזאת כנראה חלק מהסיבה שבגללה הוא תמיד עייף. חונך כטרקי, אבל אוהב גם את בבילון 5 ושאר סדרות המד״ב, במעט הזמן החופשי שלו מתכנן איך ליצור מכונה שתמתח את שעות היום ותאפשר לו לראות יותר סרטים וסדרות


קישור קבוע